Dvojročná rastlinka.
Zber – koreň zbierame v marci do apríla, druhé kolo je možné v septembri až októbri, kvitne od júla do septembra, občas sa zbierajú aj listy a plody. So zberom koreňa sme opatrní, ak vykopeme všetky, tak o rok nebude na lúke nič rásť. Tu sa opäť osvedčí pravidlo – všetko s mierou 🙂 Celá rastlinka je vysoká do 1 metra, možno zberať aj lopúch plstnatý a lopúch menší, majú podobné účinné látky a rovnaké liečivé účinky. Rastie na rumoviskách, pri plotoch, v opustených záhradách a v okolí hnojísk, po dozretí sa plody zachytávajú na srsť zvierat, a tak zabezpečujú rozširovanie semien.
Koreň sa pred sušením opláchne a pozdĺžne rozreže, môže sa ponoriť na 3 minúty do vriacej vody, to uľahčí rýchle sušenie a nezníži sa obsah účinných látok, suší sa v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote 35 až 40 °C, po vysušení sa skladuje na suchom mieste, koreň však treba často kontrolovať a presušiť, pretože je hygroskopický (pohlcuje vlhkosť z ovzdušia).
Lopúch je silne močopudný a potopudný, podporný liek pri cukrovke (obsahuje inulín), je dobrý proti vypadávaniu vlasov, proti ich masteniu a lupinám, celkovo je vhodný na prečistenie pokožky, vnútorne i zvonka. Na zmývanie vlasov používame odvar (viď RECEPTY).

Zdroj: https://www.byliny.sk/index.php
Pridaj komentár