- Ľubovníkov olej – v lete (jún-august) nazbierame čerstvé a suché kvietky a puky ľubovníka bodkovaného a poukladáme ich do čistého, suchého skleneného pohára (záleží na množstve – zaváraninový pohár, pohár od výživy či jogurtu…) alebo fľaše so širokým hrdlom a zalejeme ľanovým alebo repkovým olejom až po vrch a trošku viac a zatvoríme. Nezalievame olivovým olejom, lebo nesčervenie, smrdí a ľubovník sa v ňom zle vylúhuje. Odložíme na suché, chladnejšie a tmavé miesto (komora, pivnica, špajza alebo do skrinky v kuchynskej linke ktorú otvárame málo) na 3 týždne, občas opatrne pretrepeme (raz za týždeň) a po troch týždňoch cez čistú gázu alebo ľanové plátno, prelejeme a pretlačíme opatrne a jemne už voňavý a červený ľubovníkový olej do čistého a suchého pohára, zavrieme a skladujeme v chladničke. Takto vydrží rok-dva.
- Sedací kúpeľ – v 5 l vedre so studenou vodou sa 12 hodín namáča (napríklad cca 100 rebríčka) celá bylinka môže/nemusí a prikryje sa uterákom. Potom sa studený výluh preleje a zohreje v hrnci, a prilieva sa cez sitko do kúpeľa. Vo vani máme toľko vody, aby nám siahala až nad obličky ale nie až po srdce! Kúpeme sa 20 minút, potom sa zabalíme do župana alebo teplejšieho pyžama a šup pod perinu do postele na dve hodiny. Najlepšie je nesexovať večer pred kúpeľom a dať si tento kúpeľ pred spaním a už len oddychovať 🙂
- Obklady – v princípe sa všetky bylinky čerstvo natrhané potrhajú, pošúchajú či mažiarikom „podrvia“ a aplikujú na postihnuté miesto, prikryjú kúskom sáčka a obviažu sa sterilným obväzom alebo len prikryjú uterákom. Dôležité je, nechať bylinku pôsobiť aspoň pár hodín. Napríklad skorocel na štípance spuchnuté nechávam pol dňa a potom vymením a zas pol dňa.
- Naparovanie sa zospodu – v tomto prípade sa jedná o naparovanie sa zospodu nad hrncom vo vani počupiačky. Najlepšie sú bylinky na uro-genitálny systém (maternica, vaječníky, močový mechúr, rektum..). Do hrnca širšieho dáme zovrieť asi 1 – 1,5 l vody, po zovretí vodu vypneme a nasypeme bylinky čerstvé alebo sušené (podľa toho, čo chceme liečiť – praslička..rebríček…alchemilka..) a hneď si čupneme vo vani alebo sprchovacom kúte a zabalíme sa do osušky. Čupíme tak dlho ako vydržíme, najlepšie aspoň 10-15 minút a vo výške takej, akú znesieme, aby sme sa nepopálili. Potom sa jemne poutierame, dáme pyžamo a hneď šup pod perinu do postele. V deň naparovania nemáme pohlavný styk a nesmieme krvácať. Najlepšie je 1-2 dni po menštruácii keď už je všetko v poriadku 🙂
- Bazový sirup – 15 ks kvetov bazy (záleží na veľkosti, osobne dávam vždy viac cca 3-5ks kvôli chuti J), na 1 liter prevarenej vody, 1 citrón, 1 k kryštálového cukru, 3,5 dg kyseliny citrónovej (mám overené 3 čajové lyžičky). Postup – do pohára či hrnca dáme celé kvety bazy, pridáme umytý a nakrájaný na kolieska citrón, zalejeme vychladenou a prevarenou vodou, necháme odstáť 24 hodín, potom to scedíme cez husté sitko, pridáme cukor a kyselinu citrónovú, dobre miešame kým sa cukor nerozpustí a potom cez lievik lejeme do už umytých a pripravených fliaš alebo zaváraninových pohárov, zavrieme a skladujeme v chladničke.
- Rozmarínový repelent – na 1 liter vody cca 100g sušeného, najlepšie čerstvého rozmarínu, dáme do odstavenej vody po zovretí, necháme lúhovať až kým voda s rozmarínom nevychladne, scedíme, pridáme 1 polievkovú lyžicu prírodného octu (jablkový napr.) ako konzervant a dávkujeme do sklenených fľaštičiek s rozprašovačom a skladujeme v chladničke. Nelepí sa, komáre neštípu, kliešte nelozia a pekne vonia. Je vhodný pre všetky vekové kategórie aj pre všetky zvieratká. Nášmu vlčiakovi som s ním potierala uši zvnútra, mušky ho už neštípali a neotravovali.
- Postrek a hnojivo zo žihľavy – natrháme si žihľavu do plného košíka, nemusí byť mladá a naložíme ju do vedra a zalejeme vodou. Prikryjeme a necháme stáť 24 hodín na slnku. Potom otvoríme (nezľaknite sa, príšerne to smrdí 🙂 ) a scedíme do bandasky a pravidelne striekame na bylinky (občas), zeleninu (hlavne listy), muškáty a čokoľvek, čo obľubujú vošky. Manžel s tým striekal chilly papričky. Príroda doslova bujnie pod týmito zázračnými ale smradľavými kvapkami hnojiva 🙂
- Odvar z lopúcha na umývanie vlasov – pripravíme povarením jednej lyžice pokrájaného sušeného koreňa v 0,5 l vody 3-5 minút, hneď sa pridá jedna lyžica zmesi zloženej z rovnakých dielov žihľavovej vňate, brezových listov, orechových listov alebo rumančekových kvetov, po 15 minútovom lúhovaní sa odvar precedí a vmasíruje ku korienkom vlasov po ich predchádzajúcom umytí šampónom a opláchnutí vodou, nakoniec sa vlasy odvarom prepláchnu, pri lupinách sa kúra opakuje 2x týždenne, ak sa namiesto koreňa použijú lopúchové listy, nevaria sa, iba sa zaparia.
- Očista – zídenie z očí – z čistca rovného – za tri hrste bylinky zalejeme 3 l vody a povaríme. Odvar zlejeme do lavóra alebo kýbľa tak, aby nám jedna dávka vyšla na trikrát. Po každom umytí „špinavú“ vodu vylejeme a opäť nalejeme do lavóra či kýbľa čistý odvar. Poumývame celé telo a hlavne miesta, kde sú dobre dostupné žily a cievy, ako čelo a tvár, zátylok, ruky, ramená, hrudník a nakoniec nohy. Umývanie opakujeme 3x. Po prvom umytí „zíde“ z tela najviac „zlého a nečistého“, preto prvá várka býva najviac znečistená ako keby usadeninou, ktorá sa podobá na rôsol či mach. Každá ďalšia použitá várka odvaru je čistejšia, čo znamená, že sa človek postupne zbavuje „zla a škodlivín“ oberajúcich ho o energiu.
- Fialkový sirup – nazbierame cca 1 hrnček (300ml) čerstvých, nezvädnutých kvetov fialiek bez stopky a listov, opláchneme adáme variť do 900 ml vody. Kvietky v teplej vode pustia farbu, voda nesmie vrieť! Ja som ich ohrievala pod pokrievkou a keď som mala pocit, že voda je dosť horúca, vypla som plyn a nechala dôjsť za občasného miešania pod pokrievkou. Netreba sa zľaknúť, kvietky pustia šialene zelenú farbu, až tyrkysovú 🙂 Fialky máčame až kým nezblednú/nevyblednú a potom ich scedíme cez plátno/gázu do druhého hrnca, kde máme nasypaného 0,5 kg kryštálového cukru. Dá sa použiť aj brezový (xylitol). Sirup zohrejeme za stáleho miešania iba dovtedy, než sa nám cukor rozpustí. Potom vypneme a opäť pomiešame a pridáme 1,5 čajovej lyžičky kyseliny citrónnovej alebo 1-2 vyžmýchané citróny (podľa chuti) a tu sa nám dostaví krásna, fialková až silno ružová farba 🙂 Pomiešame a postupne plníme umyté a čisté fľaše. Zatvoríme a necháme vychladnúť. Potom sirup uskladňujeme v chladničke. takto nám vydrží mesiac. Ak chceme, aby vydržal dlhšie, treba ho zasterilizovať na 80°C/10minút. Sirup pomáha pri vykašliavaní, zápale priedušiek a na dobrý spánok.
Pridaj komentár