Kotúč poľný

« 1 z 4 »

Trvalka, liečivá, užitočná medonosná „burina“, používa sa aj ako okrasa v záhonoch či v floristike, ak nemáme s ňou skúsenosti, radšej nezbierame ale kúpime si.

Zber – kvitne od júla do septembra, vyzerá ako bodliak, zbierame vňať, kvety sú zelenkasté alebo biele a vyzerajú ako ružice s pichľavými lupeňmi, pričom tie „lupene“ sú akoby podopreté pichľavými listeňmi. Má rád vápencové podložie, rastie na lúkach, poliach, pri cestách, na kamenistých svahoch či pastvinách. Rastie v trsoch na stonke do výšky cca 50 cm. Keď kotúč dozrie, odtrhne sa od koreňa a za vetra sa kotúľa po teréne a vysemeňuje sa.

Kotúč je rastlinka s močopudnými, potopudnými a protikŕčovými vlastnosťami, preto je vhodná pri poruchách menštruačného cyklu, pri ochoreniach prostaty a močového mechúra, odstraňuje piesok a kamene z obličiek, pomáha pri vykašliavaní, udržuje v zdraví žlčové cesty a odstraňuje z tela toxíny.

Mne sa páčia ružice kvetov ako vysušené, používam ich na rôzne dekorácie 🙂

 

Zdroj: https://martinaucitelka.wordpress.com/2015/08/10/20-kotuc-polny-eryngium-campestre/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>